Alexander Graham Bell hizmetleri kimdir hayatı     Ömer Hayyam kimdir rubaileri hayatı hasan sabbah     Thomas Edison     Öklid Euclides     Niels Bohr     Şeyh Edebali kimdir hayatı     Stephen Hawking kimdir hayatı     Mimar Sİnan hayatı eserleri kimdir camii     Abdüsselam hayatı kimdir eserleri nobel ödülü     Bill Gates kimdir hayatı microsoft       Öklid Euclides     Thomas Edison     Abdüsselam hayatı kimdir eserleri nobel ödülü     İbni Sina       Michael Faraday     Osman Gazi kimdir hayatı osmanlı devleti       Ebul Iz El Cezeri     Mimar Sİnan hayatı eserleri kimdir camii     Hz Mevlana Celaleddini Rumi hayatı kimdir sözleri     Ömer Hayyam kimdir rubaileri hayatı hasan sabbah     Stephen Jay Gould     Özcan Aydın     Halef İbn Abbas ez Zehravi kimdir hayatı icatları     El Biruni kimdir,biruni hayatı     Battani kimdir hayatı eserleri icatları buluşları     Albert Einstein       Robert Boyle     Nikola Tesla     Marie Curie     John Forbes Nash     İskenderiyeli Hypatia     Robert Boyle     Piri Reis kimdir hayatı denizcilik hava eserleri     İbni Sina     Niels Bohr     Batlamyus Kimdir Hayatı Buluşları Eserleri       El Biruni kimdir,biruni hayatı     Alfred Bernhard Nobel kimdir hayatı     Stephen Jay Gould     Michael Faraday     Cabir bin Hayyan kimdir hayatı eserleri kimya       Bill Gates kimdir hayatı microsoft     Mustafa Behçet Efendi      Nikola Tesla     Piri Reis kimdir hayatı denizcilik hava eserleri  

can yücel kimdir hayatı şiirleri sözleri

Can Yücel 21 Ağustos 1926 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Okumuş ve siyayasettede aktif bulunmuş bir ailenin çocuğudur. Babası milli eğitim bakanlığı yapan Hasan Ali Yüceldir.Ankara üniversitesinde Latince okumuştur. 1943 yılında Gazi Yaşargille beraber kazandığı yurtdışı eğitim bursundan babasının isteği üzerine vazgeçme aşamasına gelmiştir. Babası sebep olarakta milletin oğluna torpil yaptığını düşünmemesi için böyle bir kararı aldığını söylemiştir. Ancak Can Yücel babasını karşışına alarak bu eğitime gidip Cambridge Yunanca okumuştur. Askerliği Korede yapan Can Yücel daha sonra Türkiyede çeşitli  tatil beldelerinde turist rehberi olarak çalışmıştır. Daha sonra bir süre çevirmenlik işiyle uğraşmış akabinde tanınmasına yolaçan şairliğe adım atmıştır.1956 yılında Güler Yücel ile evlenmiştir. İki kız ve bir oğlu olan Can Yücel Leman ve Öküz dergilerinde yazılar, makaleler ve şiirler yazmıştır.Dönemin cumhurbaşkanı Süleyman Demirele hakaretten yargılanmış akabinde millevekili adayıda olmuştur. 12 Ağustos 1999 gecesi ölen Can Yücel hayatı boyunca sayısız şiir , makale ,eser bırakıp farklı bir akımı başlatmıştır. Mezarı Datçadadır.

Can Yücelin Sanat Yaşamı

Can Yücel,  `Yenilikler`, `Beraber`, `Seçilmiş Hikayeler`, `Dost`, `Sosyal Adalet`, `Şiir Sanatı`, `Dönem`,`Ant`, `İmece` ve `Papirüs` adlı dergilerde bir çok yazısı ,şiiri , makalesi yayınlandı. Daha sonraları `Yeni Dergi`, ‘Birikim`, `Sanat Emeği`, `Yazko Edebiyat` ve `Yeni Düşün` dergilerinde yayımladığı şiir, yazı ve çeviri şiirleri ile tanınan Yücel, 1965`ten sonra siyasal konularda da ürün verdi. 12 Mart 1971 döneminde Che Guevara ve Mao'dan çeviriler yaptığı gerekçesiyle 15 yıl hapse mahkûm edildi. 1974’de çıkarılan genel afla özgürlüğüne kavuştu. Beraatının ardından hapiste yazdığı Bir Siyasinin Şiirleri adlı kitabını yayımladı.

Şiirlerinde argo ve müstehcen sözlere çok sık yer veren, bu nedenle zaman zaman dikkatleri üzerine çekip koğuşturmaya uğrayan Yücel, ilk şiirlerini 1950 yılında `Yazma` adlı kitapta toplamıştır. Can Yücel'in ilham kaynakları ve şiirlerinin konuları; doğa, insanlar, olaylar, kavramlar, heyecanlar, duyumlar ve duygulardır. Şiirlerinin çoğunda sevdiği insanlar vardır. 'Küçük Kızım Su'ya', 'Güzel'e', 'Yeni Hasan'a Yolluk', 'Hayatta Ben En çok Babamı Sevdim' bu sevgi şiirlerinden bazılarıdır. Can Yücel ayrıca Lorca, Shakespeare, Brecht gibi önemli yazarların oyunlarından çeviriler yaptı. Shakespeare çevirileri (Hamlet, Fırtına ve Bir Yaz Gecesi Rüyası) aslına bağlı kalmayan, eserleri topluma aktarma amacıyla yaptığı çevirilerdir. Shakespeare'in ünlü 'to be or not to be' sözünü 'bir ihtimal daha var, o da ölmek mi dersin' şeklinde Türkçeleştirmiştir.

Can Yücel Kimdir , Can Yücelin Hayatı Kıasaca , Can Yücel Şiirleri Kitapları Çevirileri , Can Yücelin Anlamlı Sözleri  , Can Yücelin Hayatının Özeti 
Adınız  
Yorum Yap