Alexander Graham Bell hizmetleri kimdir hayatı     Ömer Hayyam kimdir rubaileri hayatı hasan sabbah     Thomas Edison     Öklid Euclides     Niels Bohr     Şeyh Edebali kimdir hayatı     Stephen Hawking kimdir hayatı     Mimar Sİnan hayatı eserleri kimdir camii     Abdüsselam hayatı kimdir eserleri nobel ödülü     Bill Gates kimdir hayatı microsoft       Öklid Euclides     Thomas Edison     Abdüsselam hayatı kimdir eserleri nobel ödülü     İbni Sina       Michael Faraday     Osman Gazi kimdir hayatı osmanlı devleti       Ebul Iz El Cezeri     Mimar Sİnan hayatı eserleri kimdir camii     Hz Mevlana Celaleddini Rumi hayatı kimdir sözleri     Ömer Hayyam kimdir rubaileri hayatı hasan sabbah     Stephen Jay Gould     Özcan Aydın     Halef İbn Abbas ez Zehravi kimdir hayatı icatları     El Biruni kimdir,biruni hayatı     Battani kimdir hayatı eserleri icatları buluşları     Albert Einstein       Robert Boyle     Nikola Tesla     Marie Curie     John Forbes Nash     İskenderiyeli Hypatia     Robert Boyle     Piri Reis kimdir hayatı denizcilik hava eserleri     İbni Sina     Niels Bohr     Batlamyus Kimdir Hayatı Buluşları Eserleri       El Biruni kimdir,biruni hayatı     Alfred Bernhard Nobel kimdir hayatı     Stephen Jay Gould     Michael Faraday     Cabir bin Hayyan kimdir hayatı eserleri kimya       Bill Gates kimdir hayatı microsoft     Mustafa Behçet Efendi      Nikola Tesla     Piri Reis kimdir hayatı denizcilik hava eserleri  

bilim adamları icatları ve buluşları

Bilim adamları icatları ve buluşlarının yeraldığı kısa listeli çalışma aşağıdadır.

Bazı buluş , icatları hangi tarihte ilk bulan, keşfeden bilim adamlarıyla beraber sıraladık sizler için

Dünyanın dödüğünü ilk  bulan: 1453 yılında  Copernicus Kopernik , gezegenlerin Dünyanın etrafında değil, Güneş'in etrafında döndüğü teoresini ispatlayarak buluşu gerçekleştirmiştir.
Teleskopu ilk bulan icat eden:1592 yılında Galileo, cisimleri otuz (30 ) kez büyüten bir teleskop yaparak insanlık için büyük bir icat yapmıştır.
Yörünge kavramına ilk ortaya süren :1618 senesinde  Johannes Kepler, gezegenlerin Güneş'in çevresinde çizdikleri elips biçimindeki yörüngeleri betimleyen hipotezini doğrulayarak bilim çevresinde geniş yankı uyandırmıştır. 
İlk hesap makinesi yapan bilim adamı:1622 Blaise Pascal (paskal), babasının işi gereği  vergi hesaplarında kullanması üzere basit anlamda dört işlemi yapan hesap makinesi icat etti.
Barometreyi icat eden bilim adamı:1643 yılında   Evangelista Torricelli, hava basıncını ölçmek için günümüzde civalı barometre denilen elektronik  cihazı icat etti. 
İlk saati keşfeden bilim insanı .1656 yılında  Christian Huygens, Galileo'nun fikirlerini baz alarak hassas bir sarkaçlı saat tasarlayıp icadın altına imzasını atmıştır. 
Aynalı teleskopu ilk kez bulan bilim adamı:1668 yılında  Isaac Newton ilk aynalı teleskopu bulmuştur.
Yer Çekimini bulan ilk bilim adamı : 1687 yılında yine  Newton, evrensel çekim yasalarını formülleştirdiği Principia Prensipler adında kitabını yayınlayıp en bilinen buluşlardan birini yapmıştır.
Hava balonuyla ilk kim uçmuş:1783 senesinde Montgolfıer Kardeşler bir sıcak hava balonunu başarıyla test edip uçuşu gerçekleştirdiler.
Periyodik cetveli bulan ilk bilim adamı:1789 Lavoisier'nin, 33 elementi sıraladığı ve bu elementlerin adlandırılması ile ilgili modern sistemi sunduğu günümüzde periyodik cetvel olarak bilinen  "Kimyasal Adlandırma Yöntemi" kitabını yayımlandı.
Çiçek Aşısını kim bulmuştur: 1796 Edward Jenner, bir çocuğu çiçek hastalığına karşı aşılayarak hastalığın şimdilerde tamamen bitmesinin başrolünü oynamıştır.
Lokomotifi treni ilk kim bulmuştur :1804 Richard Trevithick raylar üzerinde giden ilk buharlı lokomotifi yaptı.
Pusulayı ilk kim buldu keşfetti:1820 Hans Oersted, elektrik akımının pusulanın iğnesi üzerinde kutuplara bağlı olarak manyetik etki yarattığını keşfetti.
İlk fotoğraf makinesini kim buldu icat etti:1826 Fransız fizikçi Joseph Niepce tarihteki ilk fotoğraf makinesi bulan bilim adamıdır. 
Dikiş makinesini kim buldu:1830 İlk dikiş makinesi Fransız terzi Barthelemy Thimonnier tarafından tasarlandı.
Telgrafı bulan bilim adamları :1837 İki İngiliz mucit William Cooke ve Charles Wheatstone ilk elektrikli telgraf makinesi buluşunu  yaptı. 
Mors alfabesinin kurucusu keşfedeni:1843 Samuel Morse, telgraf mesajlarında kullanılmak üzere nokta ve çizgilerden oluşan ünlü mors alfabesini icat etti.
Eteri ilk kim kullandı buldu:1846 Amerikalı bir dişçi bir çene ameliyatında acıyı azaltmak ve hissettirmemek için eter kullandı.
ilk yürüyen merdiven ne zaman yapıldı:1848 İlk yürüyen merdiven, New York'ta turist çekmek için yapıldı.
İlk metro nerde kimler tarafından yapıldı:1863 İlk metro (yeraltı demiryolu) hattı Londra'da İngilizlertarafından işletmeye açıldı.

Daktiloyu kim yaptı buldu:1868  Christopher Sholes ilk kullanışlı daktiloyu icadını yaptı.
Telefonu kim buldu icat etti:1876 Alexander Graham Bell ilk telefonu nice denemelerden sonra bularak günümüzede de kullanılan ALO sözcüğününde ilk kullanıcısıdır.
Kuduz aşısını ilk  bulan bilim adamı :1885 Louis Pasteur(pastor), bir dizi aşı yaparak, kuduz bir köpek tarafından ısırılmış bir çocuğun yaşamını kurtardı.

Transistörü ilk kim buldu:1901 Özellikle bilgisayarda bir devir açan transistör   İlk olarak  radyoda kullanılması için Marconi tarafından keşfedildi.
Uçağı ilk  kim buldu Keşfi :1903 Amerikalı Wright Kardeşler ilk motorlu uçağın uçuşunu gerçekleştirdi.
Deniz uçağını ilk bulan bilim adamı:1910 Fransız Henri Fabre, tekerlekleri olmayan ve su üzerinde seyredebilen bir uçak geliştirerek ilk deniz uçağını icat etti.
Nobel ödülünü iki kez alan ilk bilim adamı :1911 Marie Curie, radyoaktiflik konusunda kendi başına yaptığı çalışmalardan dolayı Nobel Ödülü aldı; böylece de bu ödülü iki kez alan ilk kişi oldu.
Tükenmez kalemi bulan bilim adamı: 1938 Basit ama bir o kadarda önemli olan buluş Macar mucit Lazlo Biro, bıro da denilen bilye uçlu tükenmez kalemi icat etti.
Fotokopi makinesi ilk bulan keşfeden :1938 Amerikalı Chester Carlson ilk fotokopi makinesini icat etti.
İlk helikopteri kim nerde yaptı adı:1939 İgor Sikorsky adlı bir Rus mühendis tarafından aynı isimle halende var olan ilk helikopteri yaptı.
Lazeri bulan bilim adamı:1960 Theodore Maiman ilk lazeri bulmuştur. 
 
Adınız  
Yorum Yap
 


elif Feb 22 2017 5:14PM
www.bilim-adami.com

çok güzel işime yaradıesma Feb 22 2017 5:15PM
www.bilim-adami.com

hımmm güzel olmuştiner Apr 11 2017 9:58PM
www.bilim-adami.com

fddsfbvdsdmevıl ford Apr 16 2017 11:53AM
www.bilim-adami.com

güzel olmuş ama benim istediğim başka bir bilim adamı.deadpool Apr 16 2017 11:55AM
www.bilim-adami.com

deadpool filmini izlesene biliyorum biliyorum o filmi izlesende beynmezsin onu izleyince yerli filmlerini tercih edersin.